Lekarz zalecił mi „dobową zbiórkę moczu” ale nie miał czasu wytłumaczyć jak to zrobić.

Pytanie od: Krzysztof / Mężczyzna / wiek: 36 lat

W badaniu ogólnym moczy wyszła mi obecność białka. Lekarz zalecił mi „dobową zbiórkę moczu” ale nie miał czasu wytłumaczyć jak to zrobić. Szukałem w internecie ale nie znalazłem pełnej informacji. Poproszę o wskazówki.

Lek. Barbara Moszczuk Lek. Barbara Moszczuk

Zarówno u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, jak i u pacjentów po przeszczepieniu nerki, część chorób może objawiać się występowaniem białkomoczu. Są to między innymi: odrzucanie, nawrót choroby podstawowej, która doprowadziła do niewydolności własnych nerek (np. kłębuszkowe zapalenia nerek), nowa choroba (cukrzyca) lub włóknienie narządu związane z innymi obciążeniami pacjenta (nadciśnienie tętnicze, powikłania immunosupresji). Najdokładniejszą metodą pomiaru białkomoczu jest jego ocena w dobowej zbiórce. Dobową zbiórkę wykonuje się również w innych przypadkach: przy konieczności dokładnego zmierzenia wartości filtracji kłębuszkowej (GFR) lub zawartości określonych jonów/minerałów moczu (np. w diagnostyce przyczyn kamicy nerkowej).

Wykonanie zbiórki jest proste, lecz czasochłonne:
1) Pierwszy mocz poranny oddajemy do toalety. Od tego momentu rozpoczyna się dobowa zbiórka.
2) Każdy kolejny mocz w ciągu doby zbieramy do pojemnika. Pojemnik powinien mieć odpowiednią objętość (co najmniej 3000 ml, czyli 3 l), aby pomieścić mocz z całej doby. Powinien też mieć podziałkę, która pozwoli określić objętość dobowej zbiórki. Najlepiej zakupić specjalny pojemnik w aptece.
3) Pierwszy mocz następnego dnia również zbieramy do słoja. Jest to koniec dobowej zbiórki.
4) Notujemy objętość zebranego moczu. Następnie mieszamy zawartość wypełnionego pojemnika i pobieramy z niego 100 ml do pojemniczka takiego jak na badanie ogólne. Próbkę podpisujemy, pamiętając o załączeniu również informacji o objętości zbiórki.

W okresie menstruacji lub w przypadku infekcji układu moczowego wykonanie badania nie ma sensu, ponieważ wynik jest niemiarodajny. W takim przypadku proszę poinformować lekarza i ustalić późniejszy termin wykonania badania.