Transplantologia – sukces oparty na współpracy

Transplantologia praktyczna - Tom 8, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017


W jednostkach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyniki transplantacji wyrażone tzw. twardymi parametrami, do jakich zaliczają się przeżycie przeszczepu u pacjenta i przeżycie pacjenta, są lepsze od wyników uzyskiwanych w Europie. Należy to przypisać systemowi opieki nad pacjentem po transplantacji narządu, wypracowanemu przez 50 lat na drodze współdziałania lekarzy różnych specjalności, pielęgniarek, rehabilitantów, techników laboratoryjnych i innych osób zaangażowanych w terapię prowadzoną u tej szczególnej grupy pacjentów. Sukces opiera się na współpracy.

Kolejny tom z wyjątkowej w polskim piśmiennictwie medycznym serii przynosi aktualne opracowania z zakresu przeszczepiania wątroby, trzustki, nerki oraz serca. Autorzy wiele miejsca poświęcają między innymi perspektywom rozwoju transplantologii i zagadnieniom spornym dotyczącym immunosupresji. Książka zawiera także rozdziały dokumentujące osiągnięcia warszawskiej Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. Tom otwiera wspomnienie nestora polskiej transplantologii profesora Tadeusza Orłowskiego.

Prof. dr hab. n. med.  Leszek Pączek Prof. dr hab. n. med. Leszek Pączek

Klinika Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa

dr hab. n. med. Bartosz Foroncewicz dr hab. n. med. Bartosz Foroncewicz

Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie; od 2002 roku doktor nauk medycznych w zakresie chorób wewnętrznych; od 2004 roku specjalista chorób wewnętrznych; adiunkt w Klinice Immunologii Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie.

Od 1997 pracuję w Klinice Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Opiekuję się pacjentami z chorobami nerek, wątroby, po przeszczepieniu narządów, z dolegliwościami w zakresie chorób wewnętrznych zarówno na oddziale, jak też w ramach specjalistycznej opieki ambulatoryjnej. Pełniłem obowiązki zastępcy ordynatora oraz kierownika poradni nefrologiczno-transplantacyjnej. Zdobyłem stopień doktora nauk medycznych w 2002 roku i doktora habilitowanego w 2014.

 prof. dr hab. n. med.  Krzysztof  Mucha prof. dr hab. n. med. Krzysztof Mucha

Studia Medyczne ukończyłem w 1996 roku. Od 1997 roku pracuję w Klinice Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Posiadam specjalizację z chorób wewnętrznych (2004), nefrologii (2008) oraz transplantologii klinicznej (2011) . Jestem w trakcie specjalizacji z immunologii klinicznej. Zajmuję się pacjentami: z chorobami nerek o różnej etiologii, po transplantacji narządów (nerki, wątroby, trzustki); z przewlekłą lub schyłkową niewydolnością nerek lub wątroby; wymagającymi diagnostyki i leczenia internistycznego; diagnostyki immunologicznej.

Zobacz również

Wirusy w transplantologii

Transplantologia praktyczna - Tom 9

Farmakoterapia po przeszczepieniu narządów

Transplantologia praktyczna - Tom 7

Wyniki odległe transplantacji narządów

Transplantologia praktyczna - Tom 6

Zakażenia w transplantologii

Transplantologia praktyczna - Tom 5

Postępy w transplantologii

Transplantologia praktyczna - Tom 4

Nawrót choroby podstawowej po przeszczepieniu narządów

Transplantologia praktyczna - Tom 3

Nowotwory po przeszczepieniu narządów

Transplantologia praktyczna - Tom 2

Odrzucanie przeszczepu

Transplantologia praktyczna - Tom 1