Odrzucanie przeszczepu

Transplantologia praktyczna - Tom 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008


Monografia poświęcona jest w całości jednemu z podstawowych problemów towarzyszących przeszczepianiu narządów. Proces odrzucania przeszczepu od wielu lat niezmiennie skupia uwagę badaczy i klinicystów zajmujących się transplantologią. W Tomie I omówiono m.in. wpływ mechanizmów immunologicznych oraz immunosupresji na odrzucanie przeszczepu. Wśród tematów znalazły się typy odrzucania alloprzeszczepu nerkowego oraz diagnostyka histopatologiczna. Wiele miejsca poświęcono także problematyce odrzucania innych narządów, takich jak wątroba, trzustka, płuca i serce. W książce zawarto praktyczne informacje na temat wpływu różnorodnych czynników na procesy ostrego i przewlekłego odrzucania, zarówno we wczesnym okresie potransplantacyjnym, jak też wiele lat po przeszczepieniu. Zawartość merytoryczną wzbogaca obszerny materiał ilustracyjny.

Prof. dr hab. n. med.  Leszek Pączek Prof. dr hab. n. med. Leszek Pączek

Klinika Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa

 prof. dr hab. n. med.  Krzysztof  Mucha prof. dr hab. n. med. Krzysztof Mucha

Studia Medyczne ukończyłem w 1996 roku. Od 1997 roku pracuję w Klinice Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Posiadam specjalizację z chorób wewnętrznych (2004), nefrologii (2008) oraz transplantologii klinicznej (2011) . Jestem w trakcie specjalizacji z immunologii klinicznej. Zajmuję się pacjentami: z chorobami nerek o różnej etiologii, po transplantacji narządów (nerki, wątroby, trzustki); z przewlekłą lub schyłkową niewydolnością nerek lub wątroby; wymagającymi diagnostyki i leczenia internistycznego; diagnostyki immunologicznej.

dr hab. n. med. Bartosz Foroncewicz dr hab. n. med. Bartosz Foroncewicz

Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie; od 2002 roku doktor nauk medycznych w zakresie chorób wewnętrznych; od 2004 roku specjalista chorób wewnętrznych; adiunkt w Klinice Immunologii Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie.

Od 1997 pracuję w Klinice Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Opiekuję się pacjentami z chorobami nerek, wątroby, po przeszczepieniu narządów, z dolegliwościami w zakresie chorób wewnętrznych zarówno na oddziale, jak też w ramach specjalistycznej opieki ambulatoryjnej. Pełniłem obowiązki zastępcy ordynatora oraz kierownika poradni nefrologiczno-transplantacyjnej. Zdobyłem stopień doktora nauk medycznych w 2002 roku i doktora habilitowanego w 2014.

Zobacz również

Wirusy w transplantologii

Transplantologia praktyczna - Tom 9

Transplantologia – sukces oparty na współpracy

Transplantologia praktyczna - Tom 8

Farmakoterapia po przeszczepieniu narządów

Transplantologia praktyczna - Tom 7

Wyniki odległe transplantacji narządów

Transplantologia praktyczna - Tom 6

Zakażenia w transplantologii

Transplantologia praktyczna - Tom 5

Postępy w transplantologii

Transplantologia praktyczna - Tom 4

Nawrót choroby podstawowej po przeszczepieniu narządów

Transplantologia praktyczna - Tom 3

Nowotwory po przeszczepieniu narządów

Transplantologia praktyczna - Tom 2