Cyklosporyna a ryzyko nowotworów po transplantacji

Wstęp
Związek leczenia immunosupresyjnego (IS) ze zwiększoną zapadalnością na nowotwory zauważono już we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku [1]. Najczęściej odnotowuje się raki skóry, takie jak: mięsak Kaposiego, rak płaskonabłonkowy (SCC, squamous cell carcinoma) oraz podstawnokomórkowy (BCC, basal cell carcinoma), które łączy wspólne pojęcie non-melanoma skin cancer (NMSC). Na dalszych miejscach plasują się: czerniak, nowotwory wywodzące się z układu limfatycznego oraz rzadziej występujące zmiany doty-czące na przykład układu pokarmowego. Wiemy, że częstość nowotworów rośnie wraz z kumulacyjną dawką IS przyjętej od momentu transplantacji (Tx). Na zapadalność na choroby nowotworowe wpływa również rodzaj stosowanego IS. Wieloletnie obserwacje wykazały, że inhibitory kalcyneuryny (CNi), a zwłaszcza cyklosporyna (CsA), wiążą się z częstszym występowaniem nowotworów w porównaniu z azatiopryną oraz inhibitorami mTOR (mTORi). Dotyczy to zarówno raków skóry, jak i innych typów nowotworów, np. nerki, piersi, jelita grubego [2, 3]. Dowiedziono, że pacjenci otrzymujący mniejszą niż tzw. standardowa dawka CsA istotnie rzadziej chorują na nowotwory [4].
Z tego względu w ostatnich latach, w szczególności po wprowadzeniu do użycia sirolimusu (SIR), a następnie ewerolimusu (EVR), pojawiły się propozycje, by zmniejszać dawkę lub wręcz całkowicie odstawiać CsA. W artykule omówiono w skrócie publikacje dotyczące ryzyka powstawania nowotworów u pacjentów leczonych CsA w stosunku do chorych otrzymujących mTORi. Zwracamy również uwagę na informacje, które w naszej ocenie wymagają uzupełnienia przed kolejną próbą szerszego wprowadzenia np. siroli-musu do schematów leczenia IS pierwszego rzutu.
Mechanizm działania
Cyklosporyna jest inhibitorem kalcyneuryny i w leczeniu IS wykorzystuje się ją od ponad 40 lat. Poza transplantologią powszechnie jest stosowana także w reumatologii i dermatologii. Jak pamiętamy, CsA upośledza działanie limfocytów T. Dzieje się tak, ponieważ lek ten w cytoplazmie tworzy kompleks z cyklofiliną – białkiem, które ułatwia formowanie innych protein, pełni funkcję chaperonową oraz regulacyjną dla innych czynników transkrypcyjnych. Kompleks CsA/cyklofili-na wiąże następnie kalcyneurynę – fosfatazę będącą ważnym modulatorem funkcji limfocytów. Utworzenie takiego kompleksu „unieruchamia” kalcyneurynę, co przekłada się na hamowanie transkrypcji IL-2 oraz innych limfokin.
Cyklosporyna wywiera jednak także szereg innych działań, które mogą powodować wzrost liczby nowotworów. Promuje bowiem angiogenezę poprzez zwiększanie ekspresji VEGF w komórkach nowotworowych [5], a także wzrost produkcji TGF-ß – cytokiny biorącej udział w regulacji procesów proliferacyjnych, adhezji oraz degradacji macierzy pozakomórkowej [6]. Ponadto lek ten blokuje procesy naprawy uszkodzonego DNA poprzez hamowanie ekspresji genów odpowiedzialnych za produkcję białek naprawczych, a także poprzez pośrednie blokowanie białka p53 [7]. Wreszcie dowiedziono, że u pacjentów po Tx nerki leczonych CNi liczba specyficznych dla guza limfocytów T (tumor-specific T-cell) jest zmniejszona zarówno w samej okolicy nowotworu, jak i we krwi obwodowej. Ponieważ komórki te hamują rozwój guza, ich deplecja może stanowić ważny czynnik promujący kancerogenezę [8].
Inhibitory mTOR, czyli wymienione wcześniej ewerolimus i sirolimus, jako immunosupresanty zostały wprowadzone w latach 80. Ponad dekadę później rozpoczęły się próby stosowania ich w onkologii m.in. w terapii raka nerki, piersi czy też nowotworów z komórek gleju. Szlak mTOR to niezwykle złożony mechanizm sterujący procesami wzrostu i proliferacji komórek. Postuluje się, że jest to konserwatywny ewolucyjnie system sprzęgania proliferacji komórek w za-leżności od dostępności źródła energetycznego w otoczeniu [9]. Czynność szlaku nasila się w trakcie procesów rozrostowych, a mutacje jego poszczególnych elementów prowadzą do niekontrolowanej proliferacji. Sirolimus poprzez tworzenie kompleksu z białkiem FKBP12 hamuje ten proces, co m.in. objawia się blokadą zależnej od IL-2 aktywacji podziałów komórek T. Ponadto SIR wywołuje także efekt antyangiogen-ny poprzez hamowanie wydzielania VEGF [10].
Czy mTori istotnie są lepsze Od CsA?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat w czasopismach transplantologicznych pojawiło się wiele prac wskazujących na potencjalne korzyści za-stępowania CsA inhibitorami mTOR. Kolejne badania wykazywały bowiem, że leki te nie tylko zmniejszają częstość występowania raków skóry i innych nowotworów [11], ale także poprawiają czynność przeszczepionych nerek w porównaniu ze schematami immunosupresji opartymi na CsA [12]. W prospektywnym badaniu CONVERT mTORi były tak samo skuteczne w zachowaniu funkcji graftu i przeżycia pacjenta jak CNi. Nie odnotowano również różnic w liczbie epizodów ostrego odrzucania w okresie 2 lat od Tx [13]. W najbardziej optymistycznych publikacjach informowano nawet o lepszym przeżyciu oraz funkcjonowaniu graftu, mierzonym jako średnie stężenie kreatyniny i szacunkowy współczynnik filtracji kłębuszkowej (eGFR, estimated glomerular filtration rate) w okresie 4 lat od Tx [14]. W związku z tym pojawiły się propozycje, by schematy oparte na CsA zastępować mTORi nie tylko u pacjentów o większym ryzyku onkologicznym, lecz także w sytuacji, gdy chcemy uniknąć nefrotoksycznego działania CNi. Słowem, stosujmy mTORi u wszystkich pacjentów bez bezwzględnych przeciwwskazań do ich stosowania. Zanim jednak zdecydujemy o natychmiastowym włączeniu mTORi lub dokonamy tzw. wczesnej konwersji leczenia, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Po pierwsze, nie wykazano jednoznacznie, że mTORi rzeczywiście zmniejszają ryzyko zachorowania na inne nowotwory niż nowotwory skóry. W opublikowanym w 2016 r. badaniu analizującym retrospektywnie dane ponad 78 tys. biorców nerek od dawców zmarłych dowiedziono, że mTORi zmniejszają ryzyko zachorowania jedynie na BCC, tymczasem nie wpływają na statystyki zapadalności na inne typy nowotworów [15]. Podobne wyniki uzyskano w opublikowanej rok wcześniej metaanalizie, w której SIR zmniejszał jedynie częstość występowania NMSC oraz w niewielkim stopniu raka nerki (IRR 0,40; 95% CI 0,20–0,81) [16]. Może to wynikać np. z faktu, iż odsetek limfocytów Treg, CD4 i CD8 w skórze pacjentów po Tx nerki jest większy u osób leczonych mTORi niż w grupie kontrolnej otrzymującej CNi. Jednak stężenie tych limfocytów we krwi nie różni się istotnie między wspomnianymi 2 grupami i nie koreluje ze stężeniem mierzonym we krwi [17]. Dodatkowo w przytoczonym badaniu schemat z mTORi wiązał się ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty (IRR 1,85; 95% CI 1,17–2,91) [16]. Warto wspomnieć, że z dotychczas publikowanych analiz wynika, iż pacjenci po Tx nerki są w mniejszym stopniu narażeni na raka prostaty niż ogół społeczeństwa. Należy odnotować również, że większość badanych (51%) przyjmowała CsA, a jedynie niecałe 32% – SIR [18].
Po drugie, otwarte pozostaje pytanie, czy skuteczność immunosupresyjna schematów opartych na mTORi jest równa tym bazującym na CNi. Choć wieloletnie wyniki różnią się między poszczególnymi ośrodkami, systematyczny przegląd danych z lat 2000–2012 wykazał, że ryzyko odrzucania w ciągu pierwszego roku od Tx było niestety wyższe u pacjentów leczonych mTORi. Ponadto większy był odsetek pacjentów przerywających terapię z powodu działań niepożądanych [19]. Nie wykazano również jednoznacznie bezpieczeństwa konwersji z CsA na SIR. Choć powszechnie znany jest fakt nefrotoksyczności CNi, to leki te wydają się zdecydowanie bezpieczniejsze w grupie pacjentów z białkomoczem, a więc na przykład u pacjentów po Tx z nawrotem (lub ryzykiem nawrotu) kłębuszkowego zapalenia nerek, zwłaszcza o typie nefropatii IgA czy FSGS (focal segmen-tal glomerulosclerosis, ogniskowe segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych). Wiadomo, że narastanie białkomoczu u pacjentów po Tx leczonych mTORi oprócz tego, że utrudnia diagnostykę przeszczepionej nerki, przede wszystkim nie pozostaje bez wpływu na jego funkcję. Granica tzw. bezpiecznego białkomoczu u pacjentów po Tx nerki konwertowanych na mTORi była kilkakrotnie przesuwana i różni się w zależności od badania klinicznego. Nie jest więc pewne, czy znana nam nefrotoksyczność CsA nie jest mniejszym złem, szczególnie w niektórych grupach pacjentów.
Wreszcie poza bezpieczeństwem graftu naj-ważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta. Me-taanaliza z 2014 r. wykazała, że choć mTORi mogą istotnie zmniejszać ryzyko NMSC i innych nowotworów, to jednocześnie powodują one wzrost ogólnego ryzyka zgonów w porównaniu z grupą kontrolną przyjmującą CsA i prednizon (HR 1,43; CI 1,21–1,71) [20]. Jakkolwiek jesteśmy zwolennikami mTORi, stanowią one bowiem kolejną opcję terapeutyczną dla osób po transplantacji, to wymienione dane nakazują zachowanie ostrożności przy podejmowaniu decyzji klinicznych. Przynajmniej do czasu uzyskania kolejnych danych w odniesieniu do tzw. twardych punktów końcowych, czyli przeżycia pacjenta i graftu, bowiem w opinii wielu osób zajmujących się transplantologią oceniane w każdym badaniu klinicznym ostre odrzucanie nie wydaje się obecnie najważniejszym problemem transplantologii.
Po trzecie, zakrojone na szeroką skalę badania, takie jak CONVERT, nie wykazują pożądanej homogenności grupy, zwłaszcza kryteriów włączenia pacjentów do badania czy jednolitego docelowego stężenia leków immunosupresyjnych we krwi. Podział pacjentów ze względu na eGFR
– jakkolwiek o wiele łatwiejszy do zbadania niż klasyfikacja według rozpoznania biopsyjnego – nie pozwala na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków o skuteczności leczenia. Nie jest niespodzianką, że osoby o wyższym GFR miały lepszą czynność graftu pod koniec badania. Analiza ta nie wykazała również istotnych statystycznie różnic w przeżyciu graftu i pacjenta dla osób z GFR > 40 ml/min, co może wynikać z wyżej wymienionych ograniczeń [21].
Ostatnią kwestią pozostaje dostępność preparatów SIR dla pacjentów po Tx narządów innych niż serce i nerka, na które de facto lek ten ma rejestrację w Polsce. W związku z tym jeśli chcemy włączyć leczenie sirolimusem np. u pacjenta po Tx wątroby, którego ryzyko nowotworowe oceniamy jako duże, musimy się liczyć z zastosowaniem tego preparatu off-label, z wszelkimi możliwymi konsekwencjami prawnymi. Aspekt ten wymaga uregulowania w obecnym prawodawstwie przez producenta, na co wielokrotnie zwracano uwagę. Może to nie być łatwe, m.in. ze względu na wyższy koszt leczenia SIR, który z tego powodu może być niechętnie widziany jako lek immunosupresyjny pierwszego rzutu.
Kompromis farmakologiczny?
W badaniu przeprowadzonym na myszach jednoczesne podawanie CsA z SIR przedłużało przeżycie graftu, jednocześnie hamując powstawanie nowotworów [22]. W tym roku ukazała się praca demonstrująca podobne podej-ście terapeutyczne u ludzi: 66 pacjentów otrzymywało SIR z niższą niż standardowa dawką CsA, a 29 – CsA i mykofenolan sodu. W grupie otrzymującej schemat z SIR i CsA obserwowano zmniejszenie ryzyka rozwoju NMSC oraz innych nowotworów, przy jednoczesnym braku różnic w liczbie epizodów odrzucania, utraty graftu i śmierci [23].
Jak wspomniano na wstępie, nie sam fakt stosowania, lecz kumulacyjna dawka CsA ma potencjalne działanie onkogenne. Połączenie mTORi z minimalną dawką CsA pozwala więc najpełniej wykorzystać mocne strony obu leków, przy minimalizacji ich działań niepożądanych.
Podsumowanie
Mimo znanego związku CsA ze wzrostem liczby nowotworów u pacjentów po Tx całkowite jej odstawienie nie wydaje się dobrą strategią. Przede wszystkim nie jest pewne, czy ta grupa leków rzeczywiście zmniejsza ryzyko powstawania wszystkich rodzajów nowotworów, czy tylko wybranych. Włączanie mTORi jako leków pierwszego rzutu i minimalnych dawek CsA wydaje się bardzo interesujące i rozsądne, ale wymaga weryfikacji w kolejnych badaniach klinicznych. Należy również pamiętać o ograniczeniach wynikających z możliwych działań niepożądanych mTORi, zwłaszcza białkomoczu u biorców przeszczepu nerki. Można założyć, że rozwiązaniem, jak w każdej innej dziedzinie medycyny w ostatnich latach, będą personalizacja leczenia i odpowiedni dobór leku w odniesieniu do charakterystyki pacjenta opartej na pierwotnej przyczynie niewydolności narządu, funkcji graftu, indywidualnym ryzyku onkologicznym, profilu działań niepożądanych, chorobach towarzyszących i ryzyku odrzucania.
Piśmiennictwo
- Penn I., Starzl T.E.: Proceedings: The effect of immunosuppression on cancer. Proc. Natl. Cancer Conf. 1972; 7: 425-436.
- Kauffman H.M., Cherikh W.S., Cheng Y. et al.: Maintenance immunosuppression with target-of-rapamycin inhibitors is associated with a reduced incidence of de novo malignancies. Transplantation 2005; 80(7): 883-889.
- Hiesse C., Rieu P., Kriaa F. et al.: Malignancy after renal transplantation: analysis of incidence and risk factors in 1700 patients followed during a 25-year period. Transplant. Proc. 1997; 29(1-2): 831-833.
- Dantal J., Hourmant M., Cantarovich D. et al.: Effect of long-term immunosuppression in kidney-graft recipients on cancer incidence: randomised comparison of two cyclosporin regimens. Lancet 1998; 351(9103): 623-628.
- Basu A., Contreras A.G., Datta D. et al.: Overexpression of vascular endothelial growth factor and the development of post-transplantation cancer. Cancer Res. 2008; 68(14): 5689-5698.
- Hojo M., Morimoto T., Maluccio M. et al.: Cyclosporine induces cancer progression by a cell-autonomous mechanism. Nature 1999; 397(6719): 530-534.
- Sugie N., Fujii N., Danno K.: Cyclosporin-A suppresses p53-dependent repair DNA synthesis and apoptosis following ultraviolet-B irradiation. Photodermatol. Photoimmunol. Photomed. 2002; 18(4): 163-168.
- Crespo E., Fernandez L., Lúcia M. et al.: Effector Antitumor and Regulatory T Cell Responses Influence the Development of Nonmelanoma Skin Cancer in Kidney Transplant Patients. Transplantation 2017; 101(9): 2102-2110.
- Jewell J.L., Guan K.L.: Nutrient signaling to mTOR and cell growth. Trends Biochem. Sci. 2013; 38(5): 233-242.
- de Fijter J.W.: Cancer and mTOR Inhibitors in Transplant Recipients. Transplantation 2017; 101(1): 45-55.
- Campistol J.M., Eris J., Oberbauer R. et al.: Sirolimus therapy after early cyclosporine withdrawal reduces the risk for cancer in adult renal transplantation. J. Am. Soc. Nephrol. 2006; 17(2): 581-589.
- Gonwa T.A., Hricik D.E., Brinker K. et al.: Improved renal function in sirolimus-treated renal transplant pa-tients after early cyclosporine elimination. Transplantation 2002; 74(11): 1560-1567.
- Schena F.P., Pascoe M.D., Alberu J. et al.: Conversion from calcineurin inhibitors to sirolimus maintenance therapy in renal allograft recipients: 24-month efficacy and safety results from the CONVERT trial. Transplantation 2009; 87(2): 233-242.
- Oberbauer R., Segoloni G., Campistol J.M. et al.: Early cyclosporine withdrawal from a sirolimus-based regi-men results in better renal allograft survival and renal function at 48 months after transplantation. Transpl. Int. 2005; 18(1): 22-28.
- Opelz G., Unterrainer Ch., Süsal C. et al.: Immunosuppression with mammalian target of rapamycin inhibitor and incidence of post-transplant cancer in kidney transplant recipients. Nephrol. Dial. Transplant. 2016; 31(8): 1360-1367.
- Yanik E.L., Siddiqui K., Engels E.A.: Sirolimus effects on cancer incidence after kidney transplantation: a meta-analysis. Cancer Med. 2015; 4(9): 1448-1459.
- Burke M.T., Nahum L.C.S., Isbel N.M. et al.: Sirolimus Increases T-Cell Abundance in the Sun Exposed Skin of Kidney Transplant Recipients. Transplant. Direct 2017; 3(7): e171.
- Carvalho J.A., Nunes P., Dinis P.J. et al.: Prostate Cancer in Renal Transplant Recipients: Diagnosis and Treatment. Transplant Proc. 2017; 49(4): 809-812.
- Lim W.H., Eris J., Kanellis J. et al.: A systematic review of conversion from calcineurin inhibitor to mammalian target of rapamycin inhibitors for maintenance immunosuppression in kidney transplant recipients. Am. J. Transplant. 2014; 14(9): 2106-2119.
- Knoll G.A., Kokolo M.B., Mallick R. et al.: Effect of sirolimus on malignancy and survival after kidney transplantation: systematic review and meta-analysis of individual patient data. BMJ 2014; 349: g6679.
- Hanto D.W., Chudzinski R.: What does the CONVERT trial really tell us about conversion from calcineurin inhibitors to sirolimus? Transplantation 2009; 87(2): 164-165.
- Basu A., Datta D., Zurakowski D. et al.: Effectiveness of a Combination Therapy Using Calcineurin Inhibitor and mTOR Inhibitor in Preventing Allograft Rejection and Post-Transplantation Renal Cancer Progression. Cancer Letters 2012; 321(2): 179-186.
- Lim W.H., Russ G.R., Wong G. et al.: The risk of cancer in kidney transplant recipients may be reduced in those maintained on everolimus and reduced cyclosporine. Kidney Int. 2017; 91(4): 954-963.
Opublikowano: 25 maja 2018