Trudne tematy, odc. 60: Azylis

Dorota Suder

Azylis –  siostra Gasparda i Thaïs – pomimo, że już na starcie musiała walczyć o zdrowie i lepszą przyszłość, pozostała dzieckiem ufnym, radosnym i szczęśliwym. Jedyne, co budziło jej przerażenie, to maseczki, które przez tak długi czas musiała nosić, podobnie jak i wszyscy, którzy się nią opiekowali. Na buzi tej ślicznej dziewczynki zniknęły  ślady obrzęków po przyjmowaniu leków. Odrosły jej włosy, które teraz układają się w jasne, miękkie i kręcone loki.

Azylis w pełni uczestniczy w życiu domowym, wyczekuje przyjścia pielęgniarek i fizykoterapeutów. Na spotkanie z nimi biegnie co sił w nóżkach i prowadzi do pokoju Thaïs. Sama także czuwa przy starszej siostrze, moszcząc sobie miejsce na łóżku tuż przy niej. Biorąc przykład z dorosłych naśladuje ich medyczne działania. Unosi rąbek kołdry, by sprawdzić czy saturacyjny czujnik nadal tkwi na dużym paluszku u nogi Thaïs. Wnikliwie obserwuje grzybek gastrostomii oraz bada czy rurki z tlenem są poprawnie ułożone, a pompa alimentacyjna właściwie podłączona. Azylis choć jeszcze tak mała, sama instynktownie wspiera Thaïs.  Trzyma ją mocniej za rękę kiedy ta zaczyna bardziej drżeć oraz osusza jej usta śliniakiem. Wtula się w jej policzek i włosy ofiarowując wszystko co może ofiarować dziecko komuś kogo kocha. Trudno z czymkolwiek porównać tkliwość tej sytuacji, gdy dwie tak małe istotki zacieśniają siostrzaną więź między sobą, doskonale się rozumiejąc. Kiedy wewnętrzna potrzeba zabawy daje o sobie znać, Azylis zeskakuje z łóżka i biegnie co sił do pokoju, gdzie czeka na nią bajkowy świat. Rozpierająca ją energia maskuje zmniejszająca prędkość przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, wynika z badań, którym jest poddawana w każdym  trymestrze.

Rodzeństwo bardzo kocha Thaïs, a każde z dzieci na swój sposób okazuje jej przywiązanie i miłość. Gaspard na przykład twierdzi, że ma najpiękniejsze siostry na świecie i jedyne dziewczyny  godne zainteresowania. Z ust prawdziwego mężczyzny to nie lada komplement.