Trudne tematy, odc. 59: Gaspard

Dorota Suder

Gaspard jest starszym bratem Thaïs i  Azylis, a swą przewagę , która wynika z przywilejów starszeństwa przekłada na niezwykłą odpowiedzialność i troskę względem swych sióstr. Ten pięcioletni chłopiec budzi podziw, gdyż mimo tego, że jest jeszcze małym dzieckiem, doskonale rozumie całą zaistniałą sytuację i przejawia bardzo dorosłe podejście do tak trudnych spraw jak zdrowie i życie.

Zanim urodziła się Azylis, Gaspard był mocno związany z Thaïs, z którą dzielił wspólny pokój.  Nie było między nimi poważnych sprzeczek, wspaniale się dogadywali i razem bawili. Kiedy stan jego ukochanej siostry sukcesywnie się pogarszał, a rodzice poświęcali jej więcej uwagi, troski i czasu, czuł się trochę odsunięty, ale opiekunowie widząc jego smutek i przygnębienie w porę właściwie na to reagowali. Gaspard miał tylko żal, że nie może, tak jak dawniej beztrosko bawić się z siostrą, której narastająca dysfunkcja układu nerwowego, drżenie rączek i nóżek, nie pozwala korzystać z radości dreptania, biegania i poznawania świata wszystkimi zmysłami. Odtąd ich codzienna zabawa musiała być uważna, przemyślana, dostosowana do stanu zdrowia Thaïs.  Każdą jej słabość Gaspard zgłaszał rodzicom, ale też starał się poprzez szybką reakcję uprzedzać upadki i potknięcia.  Gaspard miał w tym czasie także swój własny świat. Chodził do przedszkola i miał swoje zainteresowania, którymi dzielił się chętnie z Thaïs, pokazując ukryte w ogrodzie skarby i owady.

Kiedy stan zdrowia siostry uległ pogorszeniu i doszło do poważnych problemów z przełykaniem, oddychaniem, a także z mową i słuchem, Gaspard czuwał przy niej.  Zanim zasnął musiał mieć pewność, że cała podłączona do niej aparatura działa bez zarzutu, a ona sama jest bezpieczna. Widząc jak cała rodzina martwi się o nią i troszczy, sam również pokazał jak pojemne w czułość jest jego małe serce. Gaspard zrozumiał, że chwile z Thaïs są bezcenne i podobnie jak wszyscy docenił każdy dzień spędzony z siostrą.