Trudne tematy, odc.: 34: Pomidorowy nos

Dorota Suder

Szczery i z serca płynący uśmiech działa pozytywnie, kojąco i terapeutycznie, gdyż wyzwala produkcję prozdrowotnych endorfin, które dają nam siły do pokonywania wszelkich problemów. Śmiejąc się zapominamy o przykrych doświadczeniach, smutek gdzieś odpływa i zaczynamy widzieć świat w nieco jaśniejszej tonacji. Terapią poprzez śmiech zajmuje się, niosąc pomoc ciężko chorym dzieciom, Fundacja Dr Clown.

Zespół Dr Clowna tworzą ludzie, dla których los małych pacjentów jest szczególnie bliski, zwłaszcza tych, którzy w salach szpitalnych spędzają długie tygodnie, a nawet miesiące.  Dzieci mają ten dar, że szybko potrafią zapomnieć o bólu i cierpieniu.  Chłoną całym sercem te dobre chwile, które przychodzą za sprawą ”czarodziejów”, przebranych w wielobarwne, kraciaste stroje, z wielkimi czerwonym nosami.

To, co popycha zespół Dr Clowna do działania to misja, dzięki której dzieci zapominają o swoich chorobach. Dzieje się tak, bo clowni potrafią stworzyć w szpitalu atmosferę pełną radości  i zabawy. Wyczarowują ją ludzie pełni pasji i cyrkowych umiejętności. Realizowana przez nich inscenizacja, pozwala wprowadzić dzieci w stan odprężenia, właściwy dla ich wieku, ale trudny do osiągnięcia w szpitalnych salach.

Śmiech i pogoda ducha są bardzo ważne w każdej medycznej terapii. Coraz częściej zwraca się uwagę na konieczność zapewnienia małym pacjentom pogodnego nastroju. Dlatego zmienia się wystrój oddziałów pediatrycznych tak, by szpitalne ściany przestały przypominać smutną bajkę J.Ch.Andersena o Królowej Śniegu. Ozdabia je barwnymi rysunkami oraz postaciami z ulubionych filmów czy telewizyjnych seriali. Dekoruje się również szpitalne świetlice balonikami, papierowymi wstęgami i lampionami, wesołą grafiką i różnymi drobnymi gadżetami, by sale te przypominały bardziej miejsce do zabawy niż terapii. Cała ta scenografia ma przywoływać skojarzenia z beztroskim rodzinnym czy szkolnym piknikiem, i najlepsze chwile spędzone razem z rodziną.

Śmiech działa pozytywnie na cały organizm, wzmacnia mięśnie, dotlenia, powoduje szybszy przepływ krwi i sprawia, że od razu czujemy się lepiej. Za sprawę członków Fundacji Dr Clown smutne miejsce jakim jest szpital zostaje odczarowane, a z sal w których przebywają dzieci słychać ich beztroski śmiech, tak jakby były one zupełnie zdrowe. Oby za sprawą Dr Clowna i stworzonej przez jego ludzi atmosfery radości, pełnej pomysłowości, kreatywności i spontaniczności, dzieci odzyskały moc, która sprawi, że terapia medyczna będzie działać efektywnie, a one same, już zdrowe, powrócą do rodzinnego domu.  Mam nadzieję, że dzięki przyjaciołom Dr Clowna mali pacjenci zapamiętają z pobytu w szpitalu tylko te miłe i pełne radości przedstawienia.