Trudne tematy, odc.3: Poszanowanie starszych?

Dorota Suder

Dzisiejsze moje życzliwe myśli i ukłon kieruję w stronę osób starszych. Ludzie starsi to grupa społeczna zasługująca na szczególny szacunek i uznanie z uwagi na duże doświadczenie, mądrość życiową, cierpliwość i dar czekania. Nie dajmy im długo na siebie czekać, oni pragną uczestnictwa w naszym życiu, chcą być potrzebni i akceptowani! To piękne kiedy mogą brać czynny udział i być świadkiem naszych życiowych wyborów, mogą przeżywać nasze radości i wspierać nas w chwilach dla nas smutnych. Osoby starsze zawsze powinnyśmy zapewniać o naszej miłości, troszczyć się o nich by mieli poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że nie zostawimy ich samych, że zawsze mogą liczyć na naszą pomoc.

Niestety moja Drogą Babcia już nie żyje, ale kiedy była wśród nas darzyłam ją otwartym sercem, uśmiechem, zrozumieniem i kiedy mogłam zawsze byłam do jej dyspozycji. Pamiętam jak bardzo przeżywała moją chorobą i jak marzyła bym mogła do niej jeszcze przyjść, a ja jedynie telefonicznie mogłam zapewnić ją o mojej pamięci i miłości. Obecnie staram się opiekować moją Drogą Mamą na tyle, na ile choroba mi pozwala. Pamiętam o podawaniu niezbędnych leków, zmierzeniu ciśnienia, wspieraniu ją w trudnych chwilach i uśmiechu, który rozjaśnia codzienny byt i umacnia nadzieję. Nie zawsze ludzie starsi mają takie życie, na jakie zasłużyli. Czasem pomimo teoretycznie obecnej w ich życiu rodziny, żyją samotnie i czują, że nikt o nich już nie pamięta. Bo miłość do człowieka opiera się na okazywanej mu trosce, empatii, umiejętności słuchania i bycia pomocnym kiedy wymaga tego jego stan zdrowia i zaistniała sytuacja. Nie pozostawiajmy ich samych sobie! Znam przykre fakty z życia starszych osób, kiedy dzieci  wyładowują na rodzicach swoje frustracje, krzyczą i nie okazują im szacunku.  To niedopuszczalne zachowania i postawy.

Ludzie starsi są dla nas otwartą i wartościową ”księgą”. Doceniajmy to, że są z nami, że możemy wciąż się od nich uczyć, rozumieć świat i prawa nim rządzące. Traktujmy ludzi starszych tak, jakbyśmy my sami pragnęli być traktowani, bowiem dobro okazane zawsze do nas powróci. Nie bójmy się zatem na co dzień okazywać im naszej miłości, troski i uwagi. Cieszmy się z chwil bycia razem,  a świat będzie z pewnością lepszy i piękniejszy.