Trudne tematy, odc. 20: Pozostawione, lecz nieosamotnione.

Dorota Suder

Każdy z nas ma kogoś bliskiego, kogo kocha, darzy szacunkiem i pragnie, by jak najdłużej żył i pozostał z nami. Za kilka miesięcy znów święta Bożego Narodzenia. Przez wielu z nas moment tak wyczekiwany, bo chcemy go przeżyć wspólnie, z tymi którzy są nieraz bardzo daleko. Chętnie wracamy myślą do czasów, kiedy przy wigilijnym stole zasiadała cała rodzina, była miła i przyjazna atmosfera, i radość płynąca z bycia razem. Nie zawsze możemy następne święta przeżyć w tym samym rodzinnym gronie, ponownie się spotkać, przytulić, wziąć w ramiona. Niestety czasem ktoś bliski odchodzi na zawsze i miejsce po nim pozostaje puste. Najważniejsze w takich chwilach jest to, by w sercu zachować pamięć po tych, którzy odchodzą. Pozwala nam to poczuć, że wciąż są oni blisko nas.

Człowiek to także przedmioty pozostawione po nim, które są dla nas bardzo cenne przez to, że były własnością osoby nam bardzo bliskiej. Tym cenniejsze im bliżej byliśmy związani z ich właścicielem czy właścicielką.  Przechowujemy je i troszczymy się o nie, czasem pozostawiamy je w miejscach, które były mają dla nas szczególne znaczenie.

Duże wrażenie zrobiło na mnie ostatnio świadectwo znanego aktora i autora satyrycznych tekstów – Szymona Majewskiego. Zdziwiło mnie jak można oryginalnie i czule oddać cześć zmarłej Mamie i utrwalić pamięć po Niej. Po śmierci Matki Szymon pragnął w jakiś namacalny sposób zatrzymać  wspomnienie o jednej z najważniejszych osób w jego życiu, może nawet najważniejszej.  Dlatego zachował należące do Niej przedmioty, między innymi beret i okulary. I właśnie te dwie rzeczy, które szczególnie przywoływały pamięć o Mamie, pozostawił w miejscach dla nich obojga ważnych, które chętnie odwiedzali i z którymi wiązały się konkretne wydarzenia, wciąż żywe, piękne i niezwykłe. Takim miejscem okazało się drzewo w parku, gdzie zawisł beret. Okulary spoczęły zaś nad brzegiem morza, na bezpiecznym fragmencie plaży.

Przyznam, że po raz pierwszy spotkałam się z tak przejmująco pięknym podejściem do tak smutnych spraw jakim są: śmierć i rozstanie. Dzięki temu, że pamiątki po Mamie znalazły się w miejscach istotnych dla życia tych, którzy tu na ziemi zostali, pamięć o Niej przetrwa, także dzięki niezwykłemu połączeniu skojarzeń i wspomnień kochającego Syna.

 

Nie wymazać z pamięci.

 

Pozostawione

Książka, pióro, okulary…

Niby zwykłe rzeczy

Lecz z kimś bliskim związane

Mówią więcej

Niż niejedno słowo

Wypowiedziane.