Objawy nefropatii toczniowej
Objawy kliniczne zaawansowanego tocznia stanowią mozaikę zależną od tego, jakie narządy i tkanki zostały zajęte procesem chorobowym. Do najczęstszych objawów klinicznych należą:
- osłabienie,
- gorączka,
- zajęcie stawów, skóry, nerek,
- zaburzenia układu krążenia oraz
- zaburzenia neurologiczne.
Objawy ogólnoustrojowe, występujące zwykle na początku choroby, mogą obejmować:
- gorączkę (u ponad 75% chorych),
- złe samopoczucie,
- utratę apetytu,
- zmniejszenie masy ciała,
- nudności,
- powiększenie węzłów chłonnych.
W zakresie układu ruchu u prawie wszystkich chorych stwierdza się bóle stawowe oraz bóle mięśniowe o różnym nasileniu i charakterze, często mylnie diagnozowane jako choroby zapalne stawów.
Zmiany skórne dotyczą ok. 80% chorych i mogą być związane z zapaleniem drobnych naczyń skóry. Groźne jest zajęcie przez chorobę układu nerwowego.
Zmiany dotyczące serca lokalizują się w osierdziu, mięśniu sercowym i na zastawkach. Należy pamiętać, że miażdżyca naczyń wieńcowych u chorych na SLE rozwija się wielokrotnie szybciej niż w ogólnej populacji.
SLE może również dawać objawy ze strony przewodu pokarmowego i układu oddechowego, głównie pod postacią zapalenia opłucnej.
Zmiany w narządzie wzroku są stosunkowo rzadkie, jednak mogą doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku.
Nefropatia toczniowa, czyli zajęcie procesem chorobowym nerek, dotyczy około 50% pacjentów z SLE. U części pacjentów objawy niewydolności nerek narastają szybko, u innych przebieg jest fazowy: od zaostrzeń do remisji. Zajęcie nerek procesem chorobowym pogarsza rokowanie i dlatego wymaga bardziej intensywnego leczenia. Niestety początek zaburzeń w nerkach może być nieuchwytny, doprowadzając do zniszczenia struktur nerek i ich niewydolności.
Opublikowano: 3 września 2018